Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності

01008, м.Київ-8, вул. М.Грушевського,5, тел.255-21-37

 

               

   

 

                                                70

 

                                                                                     24      травня      2017 р.

 

вул. Липська, 1, конференц-зал

14.30 год.

 

ГОЛОВУЄ

ГОЛОВА КОМІТЕТУ РИБАЛКА С.В.

 

ПРИСУТНІ: члени Комітету – Довбенко В.М., Демчак Р.Є., Різаненко П.О., Жолобецький О.О., Романюк В.М., Поляков М.А.

ВІДСУТНІ: Дзензерський Д.В., Клімов Л.М., Лаврик О.В., Солод Ю.В., Фурсін І.Г.

ЗАПРОШЕНІ:

ПІБ

Організація, посада

Маркарова Оксана Сергіївна

Перший заступник Міністра фінансів України

Гелетій Юрій Ігоревич

Директор департаменту фінансової політики Міністерства фінансів України

Смолій Яків Васильович

Виконуючий обов’язки Голови Національного банку України

Рожкова Катерина Вікторівна

Заступник Голови Національного банку України

Хромаєв Тимур Заурбекович

Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Пашко Ігор Володимирович

Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

Гурбич Ольга Іванівна

член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

Щербакова Олена Анатоліївна

Член Ради Національного банку України

Ричаківська Віра Іванівна

Член Ради Національного банку України

Фурман Василь Миколайович

Член Ради Національного банку України

Шевченко Кирило Євгенович

Голова Правління ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК»

Гриценко Олександр Вікторович

Голова Правління ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України»

Коробкова Олена Анатоліївна

виконавчий директор Незалежної асоціації банків України

Помічники-консультанти народних депутатів:

Полякова М.А. – Шибіко Ю., Дзензерського Д.В. – Бері В.М., Довбенка М.В. – Безпалий С., Фурсіна І.Г. – Мельник М. та ін.

Прес-служба Голови Комітету, журналісти «УНІАН», ТК «NewsOne» та ін.

Секретаріат Комітету.

ПОРЯДОК ДЕННИЙ:

1. Інформація Міністра фінансів України щодо результатів роботи Міністерства фінансів України за 2016 рік та січень-квітень 2017 року, а також плану роботи Міністерства фінансів України на 2017 рік.

 

1. СЛУХАЛИ:

Інформацію Першого заступника Міністра фінансів України Маркарової О.С.

 

В обговоренні питання взяли участь: Довбенко В.М., Демчак Р.Є., Різаненко П.О., Романюк В.М., Хромаєв Т.З., Шевченко К.Є., Гриценко О.В., Залєтов О.М.

 

УХВАЛИЛИ:

  Надіслати лист до Прем’єр-міністра України щодо відсутності на засіданнях Комітету Міністра фінансів України Данилюка О.О. наступного змісту:

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 449-р «Про забезпечення взаємодії Кабінету Міністрів України з Верховною Радою України» з метою налагодження ефективної взаємодії Кабінету Міністрів України з Верховною Радою України, спрямованої на законодавче врегулювання актуальних питань державного розвитку і виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України, визначено членів Кабінету Міністрів України, які відповідають за забезпечення взаємодії з комітетами Верховної Ради України і Спеціальною контрольною комісією Верховної Ради України з питань приватизації.

Згідно із додатком до зазначеної Постанови, членом Кабінету Міністрів України, який відповідає за забезпечення взаємодії Кабінету Міністрів України з Комітетом Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності, визначено Міністра фінансів України Данилюка О.О.

Комітет Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності вважає надзвичайно важливим співробітництво та координацію роботи із Міністерством фінансів України і регулярно запрошує його керівників на свої засідання та наради, в тому числі ті, які проходять за рішенням Комітету у закритому режимі. Перший заступник Міністра фінансів України Маркарова О.С. та керівники відповідних підрозділів, присутність яких необхідна для розгляду окремих питань, регулярно беруть участь у засіданнях Комітету.

Водночас, Комітет вважає ефективною формою взаємодії особисту участь Міністра у випадках, коли є необхідність обговорити системні, стратегічні питання, які вимагають найвищої форми компетенції та відповідальності, а також у межах щорічного інформування народних депутатів України – членів Комітету про результати роботи міністерства за рік та плани роботи на наступний рік.

На засіданні Комітету, яке відбулося 14 березня 2017 року, повноважні представники Міністерства фінансів України зобов’язалися не пізніше                  17 травня 2017 року надати Комітету для ознайомлення та обговорення оновлені Засади стратегічного реформування державного банківського сектору.

З огляду на зазначене, Комітет своїм листом від 21 квітня 2017 року запрошував Данилюка О.О. взяти участь у нашому засіданні, яке було заплановане на 17 травня 2017 року, для інформування народних депутатів України - членів Комітету щодо результатів роботи Міністерства фінансів України за 2016 рік та обговорити оновлені Засади стратегічного реформування державного банківського сектору, які є ключовим документом для роботи цього сектору та подальшого законодавчого врегулювання цих питань.

На жаль, Міністр фінансів України не мав змоги взяти участь у зазначеному засіданні у зв’язку із відрядженням у складі офіційної державної делегації 15-17 травня 2017 року під час державних візитів до Республіки Мальта та підчас робочого візити до Французької Республіки, про що було повідомлено Комітету напередодні листом від 16 травня 2017 року. Враховуючи зазначені обставини, та на прохання Міністерства фінансів України про перенесення розгляду попередньо запланованих питань, Комітет листом від 18 травня 2017 року повторно запросив Данилюка О.О.  взяти участь у засіданні Комітету 24 травня 2017 року.

Також листом від 23 травня 2017 року Комітет звернувся до Міністра фінансів України щодо неприпустимості порушення взятих на себе зобов’язань та з наполяганням, щоби згаданий документ був невідкладно переданий до Комітету для попереднього ознайомлення з ним членів Комітету.

Данилюк О.О. підтверджував свою участь у засіданні Комітету, поки незадовго до початку засідання Комітету не було повідомлено про те, що Міністр не зможе взяти участі у засіданні.

По факту, у засіданні Комітету взяла участь Перший заступник Міністра фінансів України Маркарова О.С., яка зробила презентацію лише основних положень Засад стратегічного реформування державного банківського сектору, робота над якими ще не завершена. При обговоренні цього питання Комітет звернув увагу, що ситуація, коли Засади стратегічного реформування державного банківського сектору такий тривалий час після значних змін у цьому секторі залишаються застарілими та терміни їхнього ухвалення невизначені, є неприпустимою.

Також надзвичайне занепокоєння Комітету викликає поточна статистика аномально високого рівня проблемної заборгованості в банківській системі. Згідно з офіційними даними Національного банку України, станом на 01.04.2017 рівень простроченої заборгованості по всій банківській системі (за виключенням банків, що були виведені з ринку) складав 55,11%, при цьому у державних банках цей показник є ще більш катастрофічним і складає біля 70 %, що призводить до потреби у постійній додатковій капіталізації таких банків за рахунок державного бюджету, а також унеможливлює виконання державними банками своєї основної функції щодо фінансової підтримки вітчизняної економіки.

Такі результати діяльності банківської системи призвели до того, що на банківській інвестиційній мапі світу Україна майже зникла, це підтверджується рейтингами провідних агентств, зокрема, у зв’язку із високим рівнем проблемних кредитів міжнародне рейтингове агентство «Standard & Poor’s» віднесло банківський сектор України до найгіршої за своєю класифікацією групи «10» (з найбільшими ризиками).

За результатами обговорення Комітет прийняв рішення повідомити Вам, шановний Володимире Борисовичу – керівнику Українського Уряду про ситуацію, яка виникла у стосунках між Комітетом та Міністром фінансів України Данилюком О.О. та про проблемні питання, які відносяться безпосередньо до сфери відповідальності Міністерства фінансів України, але вирішення яких на сьогоднішній день є сумнівним.

З огляду на зазначене, просимо:

1) вжити заходів щодо повноцінного виконання Міністром фінансів України Данилюком О.О. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 449-р «Про забезпечення взаємодії Кабінету Міністрів України з Верховною Радою України»;

2) прискорити доопрацювання Засад стратегічного реформування державного банківського сектору з урахуванням необхідності врегулювання проблеми надзвичайно великого портфелю непрацюючих кредитів у державних банках та повідомити термін надання зазначеного документу до Комітету;

3) взяти під особистий контроль розробку законодавчих і нормативних документів щодо створення державної компанії з управління проблемними активами як шлях мінімізації проблемної заборгованості банківської системи.

 

Рішення прийнято «одноголосно».

 

 

Голова Комітету                                                       Рибалка С.В.  

 

 

Секретар Комітету                                                          Поляков М.А.

 

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“Протоколи засідань Комітету”

26 квітня 2019 15:20
01 березня 2019 12:21
15 лютого 2019 08:20
18 січня 2019 15:59
23 листопада 2018 09:52
12 листопада 2018 16:16
19 жовтня 2018 15:34
04 жовтня 2018 12:11
13 липня 2018 11:44
06 липня 2018 11:46