рішення 2456

16 червня 2015, 10:01


В Е Р Х О В Н А   Р А Д А   У К Р А Ї Н И
Комітет з питань фінансової політики і банківської діяльності

01021, м. Київ-21, вул. Липська, 3

 

 

 
Р І Ш Е Н Н Я

 

Про проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг

реєстр. № 2456 від 23.03.2015 року

 

11” червня 2015 року

 

Комітет Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності на своєму засіданні 11.06.2015 року розглянув проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг (реєстр. № 2456 від 23.03.2015 р.), внесений народними депутатами України Дзензерським Д.В., Поляковим М.А., Демчаком Р.Є., Фурсіним І.Г., Довбенком М.В., Романюком В.М., Жолобецьким О.О. та Рибалкою С.В.

Метою цього законопроекту є створення дієвої системи захисту прав споживачів фінансових послуг, усунення прогалин та неузгодженостей в чинній системі нормативно-правового забезпечення захисту прав споживачів. Такі прогалини та неузгодженості спричиняють і неоднакове застосування правових норм судовою системою. Прийняття цього проекту Закону дозволить зміцнити довіру споживачів фінансових послуг до фінансового сектору.

Законопроект уточнює визначення основних понять та узгоджує норми законодавства, які стосуються споживачів фінансових послуг. Крім того, передбачається виконання регуляторами ринків фінансових послуг функції захисту прав споживачів та правозастосування у цій сфері.

Законопроектом передбачається:

1) доповнити Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» нормами, які надають органам, які здійснюють державне регулювання ринків фінансових послуг, чіткий перелік повноважень для реалізації завдання захисту прав споживачів фінансових послуг, а також право на застосування до винних осіб санкцій за порушення таких прав;

Враховуючи ситуацію економії бюджетних коштів в Україні та рівень підготовки персоналу різних державних органів для здійснення функції захисту прав споживачів фінансових послуг, у проекті Закону запропоновано, щоб такі функції здійснювали Національний Банк України, Національна  комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - кожен на відповідному ринку фінансових послуг;

2) запровадити однакові вимоги щодо реклами послуг, розкриття інформації банками та небанківськими фінансовими установами та однакову відповідальність за порушення прав споживачів фінансових послуг. Це дозволить споживачам краще порівнювати різні фінансові продукти, а також створить однакові конкурентні умови для самих фінансових установ;

3) запровадити відповідальність фінансових установ за порушення прав споживачів фінансових послуг.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку № 16/3-892/2456 від 08.06.2015 року зазначає, що законопроект може бути прийнятий за основу з наступним урахуванням висловлених зауважень і пропозицій.

Кабінет Міністрів України у своєму висновку зазначає, що законопроект підтримується за умови врахування висловлених зауважень.

Враховуючи викладене, Комітет вирішив рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг (реєстр. № 2456 від 23.03.2015 р.), внесений народними депутатами України Дзензерським Д.В., Поляковим М.А., Демчаком Р.Є., Фурсіним І.Г., Довбенком М.В., Романюком В.М., Жолобецьким О.О. та Рибалкою С.В., взяти за основу.

Доповідачем від Комітету визначено Заступника Голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності – народного депутата України Демчака Р.Є.

 

 

Голова Комітету                                                               С.В. Рибалка